مروری بر فرآیندهای تکمیل منسوجات تهیه شده ازالیاف پلی لاکتیک اسید : عملیات پلاسما ، تابش UV/Ozone، تولید سطوح ابرآبگریز ، عملیات آنزیمی

نوع مقاله : مقاله مروری - مطالعاتی

چکیده

در سال های اخیر،کلاس جدیدی از پلی استرهای خطی که پلی لاکتیک اسید نام دارند به شکل الیاف، نخ و پارچه تولید می شوند. این الیاف از منابع تجدید پذیر سالانه مانند ذرت مشتق می شوند.
پروسه های تکمیلی متفاوتی از جمله عملیات آنزیمی، پلاسما و کاربرد نرم کن ها که اثرات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی بر الیاف پلی لاکتیک اسید دارند، در حال استفاده هستند. تکمیل پارچه همان اندازه اهمیت دارد که طرح لباس و انتخاب رنگزا مهم است. فرآیندهای تکمیلی می توانند شکنندگی الیاف را که در سفیدگری، رنگرزی و عملیات چاپ به وجود می آید،کاهش دهند و در عین حال باعث افزایش کارایی پارچه و لباس می شوند.
از آنجا که پلی لاکتیک اسید قابل بازیافت و تبدیل شدن به کود است، ظرف 45 الی 60 روز در دمای 50-60 در جه سانتیگراد و رطوبت 90-95% تخریب می شود. لذا در این مقاله مروری، توضیحاتی درباره روش و شرایط بهینه ی فرآیندهای تکمیلی الیاف پلی لاکتیک اسید و اثرات آن ها بر لیف ارائه شده است. در قسمت پیشین مروری بر روش تولید، خواص، کارایی و موارد مصرف الیاف پلی لاکتیک اسید ارائه شده است.

کلیدواژه‌ها

موضوعات